Zmieniamy opony czy nie?

Zima, szczególnie w Polsce, potrafi być długa, ostra i nieprzewidywalna. Wszyscy kierowcy, ci bardziej i mniej doświadczeni zmagają się z odwiecznym dylematem – czy należy zmienić opony letnie na zimowe? Do największej ilości wypadków dochodzi właśnie zimą i ich przyczyną nie jest tylko niedoświadczenie kierowców czy nadmierna prędkość, ale przede wszystkim warunki panujące właśnie wtedy na drogach.

opona
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Podstawą uniknięcia wypadków, w tym okresie jest stosowanie opon zimowych. Zwiększają one tarcie między podłożem, a kołem, co pozwala zapobiec poślizgom. Równie dobrym rozwiązaniem jest ich stosowanie wraz z łańcuchami. Ze względu na to, że są one bardzo hałaśliwe, nie powinno się ich stosować w lecie. Continue reading „Zmieniamy opony czy nie?”

Nauka kontrolowanego poślizgu

Dla wielu kierowców droga to wolna przestrzeń, na których mogą poszaleć i dać upust swoim emocjom, nie do końca przestrzegając przepisów związanych z prędkością czy też z własnymi umiejętnościami. Jednak także można tutaj wspomnieć o sytuacji, w której kierowcy bardzo często źle dopasowują ogumienie do swojego samochodu.

opona
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Na przykład opony letnie w sezonie zimowym, to praktycznie kwestia całkiem naturalna dla kierowców, bo przecież po co marnować cenne pieniądze na opony zimowe, podczas gdy opony letnie są w dobrym stanie, a lepiej się na nich ślizga. To jeden z przykładów, które są poruszane na różnego rodzaju programach nauczania dla młodych kierowców, którzy bez wyobraźni pokazują jakimi to nie są kierowcami, podczas gdy statystyki pokazują, że właśnie to wśród tej grupy kierowców przytrafiają się najczęściej wypadki. Continue reading „Nauka kontrolowanego poślizgu”

Czy można podzielić opony samochodowe?

Odpowiedź na to pytanie jest pozytywna, opony możemy podzielić na wiele różnych rodzajów, przede wszystkim możemy wyróżnić opony o różnych wielkościach, czyli tak zwane „ piętnastki ”, „szesnastki”, czy też znacznie większe opony. Opony przede wszystkim dzielimy na opony letnie jak i opony zimowe. Te opony zimowe szczególnie wyróżniają się znakomitą przyczepnością na śliskich drogach i są o wiele lepiej wykonane niż letnie.

zdjecie
Zdjęcie znalezione na stronie Everything-pr.com

Opony na sezon zimowy, znacznie bardziej odporne na błoto pośniegowe, srogie warunki atmosferyczne. Jednak opony zimowe znacznie lepiej sprawdzają się podczas ciężkich warunków, które występują w górach. Ważne jest byśmy wiedzieli o tym, że niestety ujemnej temperatury oraz przy opadach śniegu, bez opon zimowych, nie będziemy w stanie podjechać pod najmniejszą górkę. Continue reading „Czy można podzielić opony samochodowe?”